Yves Saint Laurent

Parfémy značky YSL jsem vám už představila, ale samotné „zázračné dítě“, tedy módního návrháře Yves Saint Laurenta jsem vám prozatím neměla tu čest představit, ale myslím, že ten čas právě teď nadešel!

Zázračné dítě francouzské módy

Roku 1936 se v Oranu, v Alžírsku narodil Yves Saint Laurent do poměrně zámožné francouzské rodiny. Už od mládí projevoval velký cit pro módu, a proto nebylo divu, když získal vzdělání v pařížské Diorovské škole. V roce Diorovi smrti 1957, převzal teprve jednadvacetiletý Laurent post hlavního návrháře módního domu Dior. Yves Saint Laurent a stal se tak bezprostředním nástupcem po Christianu Diorovi. Už v této době projevoval mladý návrhář jisté psychické problémy, ale i přesto si zachoval chladnou hlavu a s první kolekci nazvanou „Trapéza“ (hrazda) sklidil velký úspěch. Už v této době byl často označován, jako „zázračné dítě francouzské módy“ a tomuto označení i mnohokrát ve svém životě dostál.

V módním domě Dior zůstal návrhář až do roku 1960. S příchodem války v Alžírsku byl i on, jako každý jiný muž povolán k vojenské službě. Právě zde se projevila jeho nemoc naplno a ze služby byl odvolán. V této době se již znal se svým celoživotním společníkem a partnerem, Pierrem Bergém, právě tento muž byl klíčovou postavou v tvorbě a životě slavného návrháře. O krátkou dobu později, spolu s Bergémem, založil svou vlastní značku.

návrhář yves saint laurent

Zrodila se legenda. Yves Saint Laurent s představením své první vlastní kolekce sklidil velký úspěch, který mezinárodní tisk roznesl do celého světa. Co je pro návrhářovu tvorbu především typické jeho neustále revolucionářství v ženském obleku. Změnil šatník tehdejší moderní ženy, zaměřil se na to, co opravdu žena dvacátého století potřebovala. Žena byla v jeho očích rovna mužům Oblékl svoji ženu do typicky mužských šatů. Halenky, saka, kalhotové kostýmy, to vše bylo v ženském šatníku Yves Saint Laurenta povoleno.

V roce 1962 si založil vlastní značku s módním domem v Paříži. Byl prvním návrhářem, který stvořil řadu pret-a-porter nejen jako levnější verzi vysoké módy haute couture, ale řadu s jasnou tvůrčí identitou. A tak se o necelé čtyři roky později zrodilo oblečení Yves Saint Laurent Rive Gauche. Řetězec butiků s mnohem levnějším zbožím, které bylo konečně dostupné pro širší klientelu.

Oblečení s nádechem bohémství se stalo velmi populární a průkopnické. Yves Saint Laurent ze sebe udělal ideální objekt pro reklamu své značky, jako který málo jiný návrhář. Podobnou návrhářskou ikonou dnes je Karl Lagerfeld, který je hlavním návrhářem značky Chanel a vlastní i svoji vlastní značku parfému a oblečení, pojmenovanou po něm.

„oblečení je jistě méně důležité než hudba, architektura nebo malířství, ale bylo tím, co jsem dělal a čím jsem se podílel na proměnách mé doby.“ Právě jednou z nejvíce revolučních proměn ženského šatníku od Yves Saint Laurenta se stal smoking. Nový symbol značky se objevil poprvé v kolekci podzim/zima roku 1966. Smoking, večerní obdoba tohoto obleku se stal novými večerními šaty pro ženu. Stal se symbolem osvobození a v mnohých vyvolal pobouření a nesouhlas. Přes tento skandál se stal smoking později součástí šatníku každé moderní ženy „smoking se stal cestovním pasem pro všechny ženy, které v té době bojovaly za svá práva.“  Toto je další důkaz toho, že i oblečení je součástí naší osobnosti a často i nástrojem k prosazovaní našeho vlastního názoru, v tomto případu například ikonou ženské emancipace.

Hvězda návrhářského světa módy získávala mnoho inspirace pro své modely z cest po celém světě. Exotické cesty do Ruska, Číny, Japonska, Španělska, Afriky a především Maroka se odráželi na mnoha modelech značky YSL. Nejvíce populární se staly kolekce inspirované Indií a Marokem, při kterých se přítomný divák módní přehlídky jakoby ocitl v cizí zemi s nádechem orientu: „to všechno byly prostředky, jimiž Yves Saint Laurent rozprostřel svůj udivený pohled po celém světě a zároveň vnášel umění, kulturu a exotiku na přehlídková mola.“

YSL návrhář

Šaty inspirované umění v podobě obrazu, slavné jako „Modrianovské šaty“, jsou krejčovským holdem holandskému malíři Pietu Modrianovi. Dalšími kolekcemi inspirovány díly slavným malířů nebo spisovatelů byly například modely pod vlivem Matisse, Picassa, pop-artem Andyho Warhola či Proustovými spisy.

Do roku 1980 byla produkce značky YSL tak velká a významná, že Metropolitní muzeum v New Yourku mu věnovala celou jednou retrospektivní výstavu. Nebylo to jen oblečení, co návrhář svým zákazníkům nabízel, byly to i různé dopňky, parfémy, které chtěl vlastnit takřka každý. Bohužel, jako i většina jiných návrhářů, Yves Saint Laurent trpěl silnou závislostí na drogách, které zhoršovali jeho deprese, a ty měly vliv na návrhářovu tvůrčí práci. Módní dům byl pohlcen skupinou Gucci a řady pret-a-porter byly svěřeny „do rukou“ Tomu Fordovi.

„Jeho tvorba, i když ne světská, zavedla demokratičtější představu o luxusu, vzdálenou přísností módy.“

V lednu roku 2002 se Yves Saint Laurent rozloučil se světem módy. YSL Haute Couture nadobro ukončilo své působení. Na počest „francouzského zázračného dítěte“ bylo na mole v Centre Pompidou v Paříži předvedeno neuvěřitelných tři sta modelů tohoto návrháře, který se nesmazatelně zapsal do historie módního světa.

Použitá literatura:

TAGARIELLO, Maria Luisa. Legendární módní návrháři. 1. vyd. Praha: Slovart, s. r. o., 2014. 301 s. ISBN 978-80-7391-906-1