Móda – vytvoření oděvu a jeho umělecké ztvárnění

„Oblečení není nikdy bezvýznamné, vždy má svůj význam, a tento význam se z převážné části vymyká našemu vědomí.“

James Laver, „Modesty in Dress“ 

Forma a obsah je často klíčovým problémem umění. Umělecké požadavky na dílo nemají pouze sytit náš hlad po krásnu, ale mají v nás probouzet úžas, poznání a v jistém smyslu i puzení po zkoumání detailu, smyslu.

Vytvořit návrh modelu je často dlouhodobou procedurou, o to více, pokud se jedná o extravagantní modely, které vyžadují znalost základu anatomie lidského těla. Nejedná se „pouze ale o tuto danou problematiku. Návrhář musí dobře znát a volit materiál, z kterého bude oděv tvořen. Všechny na první pohled možná nenápadné detaily nakonec tvoří jeden celek, kterým oděvní kolekce nebo pouze jeden model, který ztvárňuje návrhářovu myšlenku, příběh.

moda_marketa_kubatova

Inspirace, návrh neboli múza, která návrháře vede

Inspirativní okamžik, první nápad je pro každého velmi individuální. Návrháře v jeho tvorbě ovlivňuje literatura, film, malířství i sochařství, cesty, cizí kultury a lidé, i každý zážitek v životě se může stát okamžitou nebo pozdější inspirací pro práci módního tvůrce.

Jednoduše každý oděv vysílá zprávy o tom, kdo jej nosí, z nichž některé zamýšlíme a jiné ne. Styl a materiál našeho oděvu vypovídá mnoho o tom, jak sami sebe vidíme. Proto je v oblasti módy nesmírný prostor pro její výklad.

 

Barva oděvu je často rozhodující

Každá barva má určité kulturní souvislosti. V jedné zemi je bílá barva svatební a v druhé je to červená barva. Je známé že každý i jinak vnímáme barvy. Barvami podvědomě sdělujeme své nálady, rysy a nejistoty. Proto je pro samotný návrh barva velmi důležitou a často  rozhodující volbou. Návrhář může volit neutrální barvy, které jsou harmonické, ale i kontrastní. Vše je pouze v jeho rukou a je bohužel a nebo bohudík i zodpovědný za samotný výsledek dané kolekce.

Ovšem, vše co velké návrháře spojuj jsou tisíce hodin ruční práce, kreativita bez hranic a doslova svět, kde není nic nemožné. Jak se říká: „ ne vše, co se módy týče, pomíjí.“ A právě velcí mistři svého řemesla dokážou tohoto využít a uvádět v úžas miliony lidí po celém světě.