Módní návrhář Karl Lagerfeld

Rukavice bez prstů, šedé rovné vlasy v ohonu a tmavý oblek doplněný o tolik nepostradatelné tmavé brýle, tak taková je image známé módní ikony Karla Lagerfelda. Tento uznávaný módní návrhář, je v současnosti považován za jednoho z nevlivnějších a nejnadanějších osobností světové módy druhé poloviny 20. století.

Počátky módního „kritika“

Celým jménem Karl Otto Lagerfeld se narodil v Hamburku, do bohaté rodiny roku 1938, někde se udává rok 1933, Lagerfeld poměrně mlží o svém narození, takže je jeho původ, tak trochu záhadou. Nicméně, svoji kariéru návrháře začíná v Paříži, kam odjel sám ve svých pouhých sedmnácti letech. Ve městě módy dokončil i svá studia a okouzlil svým kreslířským nadáním všechny ve svém okolí, ale především majitele tehdejších módních butiků.

Prvního úspěchu spojeného s módou dosáhl v soutěži pořádanou organizací International Wool Secretariant, kde předvedl svůj nápaditý a klasický kabát, který navrhl právě pro tuto příležitost. Získal si díky němu, práci u Pierra Balmaina, u kterého následně po několik let pracoval, jako asistent.

Poměrně za velmi krátkou dobu, tedy o 3 roky později, se stal Karl Lagerfeld uměleckým ředitelem Maison Patou. Tato práce, však nešla ruku v ruce s jeho svobodným duchem umělce, a tak se vydal na dráhu nezávislého umělce, kdy cestoval po různých módních centrech, jako je např. Anglie nebo Itálie.

V roce 1978 uvedl na trh i svoji vlastní kolekci vůní nesoucí jeho vlastní jméno. Jeho parfémy se staly natolik úspěšnými, že jich v současnosti má návrhář na kontě hned několik. První z jeho vůní byla sice určena jen pro muže (Lagerfeld Classic for men), ale postupně rozšířil svoji nabídku i o dámské a unisex vůně.

Karl L_jpg  Karl Lagerfeld_jpg

Během doby, kdy pracoval u takových značek, jako je slavná Chloé a nebo Fendi, objevil svůj vlastní osobitý styl, díky kterému je tolik dnes slavný. Tento klasický, osobitý a luxusní styl je od roku 1984 opatřen i jeho vlastní značkou, která nese jeho jméno.

V roce 1983 se stal Karl Lagerfeld návrhářem módního domu Chanel, který v té době potřeboval nutně oživit. To se Lagerfeldovi podařilo a díky jeho práci, znovu probudil celou image a především slávu značky Chanel. Spojil klasický styl Coco Chanel a oživil ho o takové doplňky, jako jsou například zdobné perlové pásky, šperky a mnoho dalšího.

Módní kritik, filmař, tvůrce reklamních kampaní a mnoho dalšího…

Pokud si někdo myslím, že Karl Lagerfeld je „pouhý“ návrhář, tak by se velice mýlil. Kreativně neúnavný umělec zasahuje snad do všech odvětví, které mají něco společného s uměním.

Je nejen skvělým fotografem, ale i filmařem a módním kritikem, i když jeho výroky jsou často nelítostné a někdy i nemístné. Císař módy s vášní pro módu 18. století je nejen bedlivým pozorovatelem, ale i vizionářem, čerpá inspiraci z nových technologií a především z okolí, které bedlivě pozoruje. I když je mu v současné době 82 let stále neúnavně tvoří a odmítá odejít ze světa módy, pro kterou, jak sám tvrdí, byl stvořen.

Karl_jpg

 

Máte také rádi styl tohoto módního designéra?