Jarní outfit: dámské sako

Jaro už je tady! Konečně přišlo teplo a s tím přichází i výměna vašeho zimního šatníku, plného teplých a velkých kabátů za něco, řekněme lehčího!

To co opravdu musíte NUTNĚ mít ve své skříni pro teplejší sezónu je rozhodně sako! A je jedno jestli bude tmavé nebo světlé, hlavní je ho mít.

Pokud se jen trochu, ve světě módních diktátů orientujete, tak víte, že sako je neustále přítomný oděvní prvek, který se opakuje stále a stále dokola, pozměňuje se jen v malých odchylkách, jako je střih nebo barevnost.

Jakým barvám saka dát přednost?

Když jsem psala, že vše je dovoleno, tak v jistém smyslu ano, ale pochybuji, že každá má ráda výrazné barvy. Proto doporučuji určitě odstín námořnicky modré, tmavé, ta je určitě pro rok 2016 top! Dále je nepochybně vděčná a moderní bílá, já sama bych dala přednost odstínu „krémové bílé“. Takové sako můžete kombinovat z celou řadou barev, které jinak nikdy nemáte k čemu nosit. Další elegantní barvou je jistě i staro-růžová, nedávno jsem viděla úchvatné dámské sako v tomto odstínu v H&M a nebylo ani drahé.

dámské sako

Co k saku?

Elegantní nebo ležérní styl, to záleží pouze na vás! Sakem, ale vždycky podtrhnete svoji krásnou postavu a svůj zvolený outfit. K tmavým barvám je vhodné volit světlejší topy, šaty, kalhoty, abyste zvýraznila samotný střih saka. K světlému se hodí skoro cokoliv.

dámské saka

 

Trochu málo z oděvní historie

To, že se ženy, ještě „donedávna“ oblékaly do upnutých korzetů a širokých sukní je asi známo každému. Moment, kdy si ženy zamilovaly dámský kostým, který v podstatě okoukaly od svých drahých poloviček, byl ve světě módy revoluční! První žena, která vystoupila na veřejnost s dámskou verzí saka, byla velice populární německá herečka Marlene Dietrich. Tímto krokem, začala éra dámských sak! Na trh, ale prorazilo až v roce 1966, kdy návrhář Yves Saint Laurent představil svoji kolekci Le Smoking, která byla stvořena v duchu dámského smokingu. Laurent nebyl ale jediný z dnes proslulých návrhářů, kteří ve svých kolekcí dávali přednost „pánskému střihu“ i například známá Coco Chanel navrhla ne jedny šaty a kostýmek napodobující pánský volnější střih.

detail saka

Dámské sako je jednoduše řečeno tím, co vás udělá elegantnější, stylovější a pochopitelně krásnější. Hodí se pro jakoukoliv příležitost, není ani moc „nóbl“ a ani moc ležérní, je jednoduše zlatou volbou při výběru, co na sebe!