Christian Dior

Na světě není ženy nebo dívky, která by nepookřála nad alespoň jedněmi šaty z módního domu Dior, od samotného módního guru Christiana Diora.

Christian Dior byl a je jedním z nejslavnějších a nejvlivnějších francouzských módních návrhářů. Tento známý návrhář a zakladatel stylu tzv. New Look, se narodil v Normandii, ve městě Granville. Na počátku jeho kariéry by nikdo netušil, že skončí u módního průmyslu, když uvážíme, že jeho rodina se zabývala obchodem s hnojivem a že on sám vystudoval mezinárodní vztahy a diplomacii. Po ukončení studia, však mladý Christian Dior začal svoji práci směřovat spíše na oblast s uměním a tomu se věnoval až do smrti. Svůj vlastní módní dům založil, až v roce 1946 a to za pomoci textilního magnáta Marcela BOUSSACA. Tento riskantní krok se mu opravdu vyplatil, o 12 let později se totiž podařilo rozšířit podnik do dalších 15 zemí!

New Look

Styl označovaný, jako New Look byl založený v Paříži roku 1947 a je dodnes přisuzovaný právě Christianovi Diorovi. Tento extravagantní a ultra feministický styl dominoval módě téměř celou dekádu a i v dnešní době je stále považován za elitu mezi vysokou módou. Bezesporu hned od počátku probouzel divoké diskuze mnoha obdivovatelů. Občas se objevoval i nesouhlas, díky šokujícímu rozměru sukní a velké spotřebě materiálu. Nebylo totiž žádným tajemstvím, že na jedny šaty od Diora „padlo“ i 60 metrů látky! Takové plýtvání v době, kdy bylo vše na příděly budilo velkou dávku nelibosti a to především z řad feministek, které nový styl New Look vnímali, jako krok zpět v emancipaci žen.

christian_jpg

Zdobnost a ženskost oděvu šel absolutně v protikladu proti tehdejší racionální módě, která byla plná hranatých tvarů, stvořená především pro funkci a nikoliv pro zdobnost. Diorovi modely tvarovaly ženu do idealizovaných ženských tvarů, které působily smyslně a neodolatelně. Díky pevným materiálům, které tvarovaly lépe tělo obnovil starou techniku konstrukce šatů, tedy používal ve svých návrzích i korzetu apod. S tímto styl nesouhlasila ani jedna z nejznámějších žen z oblasti módy, Coco Chanel.

Od módy značky Dior k vůním značky Dior

Christian Dior není známý pouze pro své nádherné šaty, ale i díky svým vůním, které rozhodně stojí za stejnou pozornost, jako i jeho šaty. První vůně byla inspirovaná jeho první kolekcí, která byla předvedena v roce 1947. Dior byl natolik inspirován květinami, které zbožňoval, že jeho první vůně voněla láskou díky bohatým květinovým esencím. Po dámském parfému Miss Dior následovalo mnoho dalších vůní, jako je např. Dior Hypnotic Poison, Diorissimo nebo vůně pro muže Eau Sauvage.

Christian Dior byl opravdu neuvěřitelný muž, jeho odkaz je důkazem tohoto tvrzení. Společnost vyrábějící oblečení Christian Dior S. A je jednou z největších módních společností. Značka Dior je dnes natolik známá, že ji každý ve světě zná a nebo vlastní aspoň jeden kousek výrobku nesoucí označení Dior.

 

Použité zdroje obrázků:

http://www.dior.com/couture/en_int/the-house-of-dior/the-story-of-dior/christian-dior-and-artists

http://onthisdayinfashion.com/wp-content/uploads/2010/12/Christian-Dior-sketching.jpg