Balzám na popraskané a suché rty

balzam-na-rty-2

Výběr balzámu na rty není vždy jednoduchý. Je lepší tuhý, nebo tekutý? Je vhodnější jej nanášet přímo na ústa, či si při jeho aplikaci pomoci prstem nebo štětečkem? Takové otázky si klade nejedna zákaznice drogerií a parfumerií. Podle čeho vybírat pomády na rty, aby skutečně fungovaly?

Každému sedí něco jiného. Pro ty, kteří stále váhají, existuje pár tipů, jak vybrat ten nejvhodnější balzám na rty. Na co se zaměřit, aby se rtům dostalo adekvátní péče?

Co je důležité při výběru balzámu na rty

Rty jsou velmi citlivé na změny teplot a především v zimě mohou být suché a popraskané. Z tohoto důvodu je potřeba používat vhodně zvolený balzám, který je ochrání.

Existuje několik faktorů, které by při výběru balzámu na rty měly hrát důležitou roli. Jedná se o ingredience, které pomáda na rty obsahuje, vůni a příchuť, design balení, od něhož se odvíjí způsob aplikace, přidané vlastnosti a také druh problému, se kterým má balzám pomoci.

1. Ingredience

V některých balzámech na rty jsou obsaženy složky, které mohou paradoxně vysušovat. Jedná se například o látku fenol. Ta má jisté své pozitivní účinky, zejména na rty postižené bakteriální infekcí, nicméně zdravým rtům, které jen postrádají hydrataci, dobrou službu neudělá. Podobně je tomu například u kyseliny salicylové.

Záleží tedy především na tom, jaké účinky dotyčný od balzámu na rty očekává. Většinou má pomáda rty hydratovat a zabránit jejich olupování či praskání. Co na suché rty určitě není vhodné, jsou balzámy, které rtům mají dodat objem. Může se jednat například o produkty obsahující mentol. Ten má tendence rty ještě více podráždit, což může způsobit například pálení a zčervenání.

Za úplně nejlepší bývají považovány přírodní balzámy na rty s obsahem včelího vosku, ovocných olejů, mandlového oleje, bambuckého másla a podobně.

2. Vůně a příchuť

Pokud jde o vůni a příchuť, záleží jen a pouze na vkusu a preferencích dotyčného. Někdo miluje například vůni citrusů, zatímco pro jiné jsou ovocné vůně celkově spíše nepříjemné. Vůní a příchutí existuje celá řada, a tak je rozhodně z čeho vybírat. Krom toho se vyrábí také balzámy, které jsou ochucené jen velmi jemně, nebo dokonce žádnou chuť ani vůni nemají.

3. Design balení

Od designu balení se do značné míry odvíjí způsob aplikace. Někomu vyhovují balzámy v kalíšku, které se nanáší prsty či štětečkem, jiní nedají dopustit na klasické pomády na rty v tyčince. Dostupné jsou i tekuté balzámy v tubičce, které rtům kromě hydratace dodají také lesk.

4. Přidané vlastnosti

Rozhodujícím faktorem může být také to, zda balzám na rty nabízí určité benefity. Kromě všech důležitých vyživujících složek může obsahovat například SPF, a díky tomu poskytovat ochranu před slunečním zářením.

Některé lesky jsou zase zabarvené, tudíž mohou představovat produkt pro péči o rty a zároveň být součástí dekorativní kosmetiky. Nelze říci, které vlastnosti jsou nejdůležitější, záleží na každém, co od balzámu na rty požaduje.

5. Druh problému – rty bolavé, suché, popraskané…

Samozřejmostí je vybírat balzám na rty tak, aby byl určený na druh problému, kterým rty trpí. Existují balzámy speciálně na bolavé rty, na popraskané rty i na rty suché, které potřebují hydratovat o něco méně.

Pokud rty intenzivně bolí, pálí, jsou červené či se na nich objevily puchýřky, je lepší před použitím jakéhokoliv produktu navštívit lékaře.

Co na suché rty? 7 nejoblíbenějších balzámů pro péči o rty

Balzámů na rty existuje nespočet a je jasné, že co vyhovuje jednomu, nemusí nutně vyhovovat druhému. Přesto může stát za to vyzkoušet pomády na rty, které jsou v drogeriích a parfumeriích nejoblíbenější. Řeč je o následujících produktech:

  • Eos balzám na rty
  • Balea balzám na rty
  • Manufaktura balzám na rty
  • Bomb Cosmetics balzám na rty
  • Catrice balzám na rty
  • Laneige balzám na rty
  • Carmex balzám na rty
  • Weleda Skin Food balzám na rty

Uvedené pomády na rty jsou k dostání v kamenných drogeriích a parfumeriích i v internetových obchodech s kosmetikou.

1. Eos balzám na rty

Za zmínku určitě stojí Eos balzám na rty, který se již pěkných pár let těší vysoké popularitě. Firma Eos se specializuje na výrobu a prodej špičkových přípravků pečujících o pleť a tělo. Do celosvětového podvědomí se dostala právě díky Eos balzámům na rty, které jsou revoluční svým designovým tvarem i blahodárnou péčí o rty.

Balzám se velmi dobře používá, a to hlavně díky tuhé konzistenci, jež umožňuje rovnoměrné nanášení. Lze si vybrat z celé řady příchutí. Samozřejmostí je 100% kvalita přírodních ingrediencí tohoto výrobku, pro příznivce přírodní kosmetiky je tedy jako stvořený.

2. Balea balzám na rty

Velmi oblíbené jsou také balzámy na rty Balea. Značka Balea patří mezi privátní značky dm drogerie, a tak lze tyto pomády na rty zakoupit doslova na každém rohu. Jejich cena je nízká, což se dle některých recenzí bohužel podepisuje na kvalitě.

Především perleťové balzámy na rty Balea nejsou tou nejlepší volbou. Na rtech místo hezkého lesklého a něžného filtru vytváří nevzhledný bílý povlak, který má ke svůdnosti na míle daleko. Hydratace je však dobrá.

3. Manufaktura balzám na rty

Třetí balzám, který stojí za vyzkoušení, je od české značky Manufaktura, která je v posledních letech na vzestupu. Na její kamenné obchody lze narazit snad ve všech větších městech. Pro Manufakturu je typický přírodní design a bohatý výběr kosmetických přípravků.

Aplikace tekutého balzámu od Manufaktury je snadná, není však tak rovnoměrná, jako je tomu u tuhých balzámů na rty. Je tedy potřeba jistá dávka zručnosti a praxe v rovnoměrném nanášení. Výhodou tohoto balzámu na suché rty je především krásná vůně.

4. Bomb Cosmetics balzám na rty

Balzám na rty od kosmetické značky Bomb Cosmetics s příchutí vodního melounu je jedničkou v oblasti hydratace a rovněž jeho vůně je naprosto okouzlující. Balzám je nejlepší nanášet prstem, popřípadě štětečkem.

5. Catrice balzám na rty

Catrice patří mezi oblíbené značky dekorativní kosmetiky. Produkty Catrice jsou cenově dostupné a lze je sehnat prakticky v každé drogerii. Nabídka zahrnuje mimo jiné i různé pomády na rty.

Mezi oblíbené balzámy na rty od Catrice patří balzám s brnícím efektem, který rtům dodává objem. V nabídce je také balzám na rty s kokosovým olejem, který je určen na rty popraskané a citlivé. Kdo chce rtům dodat jak objem, tak výživu, může vyzkoušet Catrice balzám na rty s vitamínem E a mangovým máslem.

6. Laneige balzám na rty

Laneige balzám na rty je další z produktů pro péči o rty, který se v poslední době těší nebývalé popularitě. A není divu. Rty totiž nejen hydratuje, nýbrž také přirozeně zbarví. Samozřejmostí je celodenní výdrž.

Velkou výhodou je, že neobsahuje žádné živočišné složky. Jedná se tedy o produkt vhodný mimo jiné i pro vegany.

7. Carmex balzám na rty

Tato pomáda na rty je oblíbená především pro své hydratační schopnosti, díky nimž si skvěle poradí i s velmi suchými a popraskanými rty. Carmex balzám je dostupný v různých variantách, mimo jiné i ve verzi s mentolem a dalšími složkami, které rty prokrvují a působí jako prevence oparů.

Přírodní balzámy na rty

Balzámy na rty s přírodními složkami vyhledávají především lidé, kteří se vyhýbají běžným kosmetickým produktům. Zpravidla obsahují různé oleje, jako je například olej jojobový, bambucké máslo a další přírodní ingredience, které mají hydratační a regenerační vlastnosti.

Při výběru přírodního balzámu na rty je nutné brát v potaz skutečnost, že ne všechny produkty, které se tváří jako přírodní, jsou skutečně vyrobeny z čistě organických surovin. Navíc ne každý přírodní výrobek je automaticky šetrný k přírodnímu prostředí.

Ještě před nákupem vybraného produktu je proto dobré hledat odpovědi na následující otázky:

  • Jedná se o lokální produkt? Kde byl vyroben? Jak daleko musel cestovat, aby se dostal až sem?
  • Je vyroben z přírodních surovin? Skutečně obsahuje pouze přírodní složky?
  • Má jeho výrobce certifikát, který dokládá, že jde o čistě přírodní produkt?
  • Obsahuje palmový olej?
  • Obsahuje složky pocházející ze zvířat? Byl na zvířatech testovaný?
  • Jsou použité ingredience z udržitelných zdrojů?

Pokud se jedná o skutečně přírodní balzám na rty, je nutné hlídat jeho trvanlivost a nepoužívat jej déle, než je uvedeno na obalu. Přírodní produkty totiž neobsahují běžné konzervační látky, proto vydrží kratší dobu.

Balzámy na rty pro děti

Suché a popraskané rty nejsou problémem pouze dospělých. Poměrně často, především v zimních měsících, dokážou potrápit také malé děti včetně batolat. Ne všechny výrobky pro dospělé jsou v tomto případě vhodné, jistější je poohlédnout se po balzámu na rty pro děti.

Složení balzámů na rty pro děti bývá obecně šetrnější. Pokud dítě trpí ekzémy či vyrážkami, je nutné poradit se o vhodném výrobku s pediatrem.

Výhodou je, když balzám na rty pro děti obsahuje SPF, jež jemnou kůži rtů ochrání před slunečním zářením. Mezi další látky, které dětské pomády obsahují, patří různé oleje či například včelí vosk. Stejně jako u balzámů pro dospělé zde platí, že jde-li o přírodní výrobek, je nutné věnovat zvýšenou pozornost jeho trvanlivosti.

Balzámy vs. masky na rty

V posledních letech se na výsluní dostává řada masek na pusu. Tyto masky mívají podobu plátýnka, které se přiloží na rty a po určitou dobu se nechá působit. Cílem masek na pusu není nic jiného než hydratace. Ta by měla být o dost intenzivnější, než je tomu u běžných balzámů na rty. Maska je tedy vhodná především pro rty, které jsou extrémně vysušené a popraskané.

Masky na pusu vyrábí mnoho značek. Vyhledávaná je například Alverde maska na rty z dm drogerie. Obsahuje med a bambucké máslo, díky čemuž rtům poskytne intenzivní výživu. Kromě masky na rty z dm stojí za vyzkoušení také maska na pusu od značky Revolution Skincare, která si získala velmi pozitivní recenze.

Suché a popraskané rty = zdravotní problém?

Balzámů na rty je opravdu mraky a ne všechny stojí za větší pozornost. Určitě je však možné najít takové, které si o vyzkoušení přímo říkají. Ti, kteří nevědí, který produkt vybrat, se mohou inspirovat tipy výše.

Suchost rtů čas od času postihne úplně každého a ve většině případů se není třeba znepokojovat. Mezi nejčastější příčiny patří:

  • počasí, zejména mráz
  • časté olizování rtů
  • některé léky

Problém zpravidla vyřeší pravidelné používání balzámu na rty. Jenže co dělat, když důsledná péče o rty nepomáhá?

V některých případech jsou popraskané a suché rty znakem více či méně závažného zdravotního problému. Často jde o dehydrataci, popřípadě podvýživu. Tyto stavy jsou, především z dlouhodobého hlediska, nebezpečné a není radno je podceňovat.

Suché a popraskané rty mohou být také symptomem zánětlivého onemocnění rtů, popřípadě různých alergií. Pokud je tedy špatný stav rtů dlouhodobý či se dále zhoršuje, je namístě navštívit praktického nebo kožního lékaře.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang